corel.durscy.pl-cd01cz2-gotowy Sprawdzone w: CorelDRAW X3

 

Cel ćwiczenia:

Celem ćwiczenia jest poznanie możliwości jaki daje wypełnienie tonalne.

Dodatkowo w zadaniu tym ćwiczone są umiejętności przycinania obiektów oraz ustawienia poziomu przeźroczystości.

 


Ćwiczenie Płyta CD – wypełnienie tonalne bazuje na rysunku stworzonym w ćwiczeniu Płyta CD (dział: Obiekty). Otwórz stworzony wcześniej rysunek. Jeżeli twoja płyta posiada jakieś grupy, rozgrupuj je.

Wskazówka: Najszybszym sposobem rozgrupowania obiektów jest wskazanie ich Wskaźnikiem (czerwona strzałka) a następnie naciśnięcie kombinacji <Ctrl+U>.

1. Za pomocą narzędzia Wskaźnik (czerwona strzałka) zaznacz największe z kółek (niebieska strzałka).

Ćwiczenie: Płyta CD – wypełnienie tonalne, krok 1 (Jacek Durski)

 

 

2. Z palety Interakcyjne narzędzia (czerwona strzałka) wybierz Interakcyjną przeźroczystość (niebieska strzałka). 

Wskazówka: Po uruchomieniu programu CorelDRAW, domyślnym Interakcyjnym narzędziem jest Interakcyjna metamorfoza. Aby uzyskać dostęp do pozostałych narzędzi interakcyjnych kliknij i przytrzymaj lewy klawisz myszki na Interaktywnej metamorfozie.

Ćwiczenie: Płyta CD – wypełnienie tonalne, krok 2 (Jacek Durski)

 

 

3. Z listy Typ przeźroczystości (czerwona strzałka) wybierz opcję Jednolita a następnie za pomocą suwaczka Przeźroczystość początkowa ustaw wartość 70 (niebieska strzałka).

Ćwiczenie: Płyta CD – wypełnienie tonalne, krok 3 (Jacek Durski)

 

 

4. Za pomocą narzędzia Wskaźnik zaznacz kółko z wypełnieniem tonalnym (czerwona strzałka) a następnie trzymając wciśnięty klawisz <Shift> kliknij w mniejsze, 50 milimetrowe kółko (niebieska strzałka).

Mając zaznaczone oba kółka kliknij na Pasku właściwości narzędzie Tył bez przodu (zielona strzałka).

Wskazówka: program CorelDRAW informuje nas, które z obiektów są zaznaczone, poprzez wyświetlanie węzłów (takich małych kwadracików na ich krawędzi). W moim przypadku wskazują na nie czerwona i niebieska strzałka.

Ćwiczenie: Płyta CD – wypełnienie tonalne, krok 4 (Jacek Durski)

 

 

5. Podobnie jak w kroku poprzednim za pomocą Wskaźnika wybierz największe i najmniejsze kółko. A następnie kliknij Tył bez przodu.

Wskazówka: Efekt wycięcia otworka w płycie możesz też uzyskać klikając narzędzie Przytnij (czerwona strzałka). Tle, że zostanie małe kółeczko, które w tym przypadku jest zbędne i trzeba by je usunąć.

Ćwiczenie: Płyta CD – wypełnienie tonalne, krok 5 (Jacek Durski)